Skąd się wzięły Mikołajki?

Każdego roku 6 grudnia obdarowujemy się prezentami. Zwłaszcza dla dzieci ten dzień jest szczególny. W końcu to one najchętniej ze wszystkich lubią być obdarowywane upominkami. Sprawdźmy, skąd ta tradycja i czy prezenty zawsze muszą być kosztowne.

 

Święty Mikołaj znany na całym świecie

 

Zacznijmy od tego, że wokół naszego dobrodusznego Mikołaja narosło przez lata wiele legend i mitów. Naprawdę jednak naszym wyczekiwanym przez cały rok Mikołajem jest biskup Miry. Przy tej okazji warto wspomnieć, że do XIX wieku Dzień Świętego Mikołaja był dniem wolnym od pracy obchodzonym w katolicyzmie i prawosławiu. W roku 1969 święto w kościele katolickim zostało zniesione, a Mikołaj stał się od tego czasu baśniową postacią, która rozdaje prezenty grzecznym dzieciom.

 

Czy warto dzieciom powiedzieć prawdę?

 

Święty Mikołaj to postać, o której wiedzą wszystkie dzieci. Tym młodszym prawda o tym, że Mikołaja nie ma jest zupełnie niepotrzebna. W końcu to ten wiek, któremu wiara w Świętego Mikołaja jest potrzebna. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku starszego grona, któremu warto powiedzieć o żyjącym kiedyś hojnym biskupie.

Czy podarunki w dniu 6 grudnia muszą wiązać się z mocno nadszarpniętym portfelem?

 

Zdecydowanie nie. Prezenty dla dzieci, jak i całej rodziny powinny być kupowane w sposób rozsądny według zasobności portfela. Nie mogą rujnować budżetu. Warto dokładnie przemyśleć wybór, by nie stał się on powodem poważnych kłopotów finansowych. Zwłaszcza że w grudniu każdego z nas czekają kolejne wydatki związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Gwiazdką.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*